İnceltilmiş camlar hakkında bilmeniz gereken her şey.

İster miyop olun ister hipermetrop ya da astigmat. Camlarınız neden ve ne kadar inceltilmeli? Tüm sorularınızı cevaplıyoruz.

Camlarda inceltmeye etki eden faktörler nelerdir?

  1. (+) Numaralı camlarda (hipermetrop) camın olabilecek en küçük çapta seçilmesi, çerçevelerin olabildiğince köşeli formlardan uzak olması. Aynı zamanda ham maddeden inceltme yapılmalıdır.
  2. (-) Numaralı camlarda (miyop) camın ham maddeden inceltilmesi (buna optik dilinde indeks denir. Bu değer 1.5 ile 1.9 arasında bir değerdir. Camın ışığı kırma gücüdür. Göz numarasıyla ilgisi yoktur.)
  3. Tüm bu etkenlerin yanında camın tasarımı, asiferik, bi-asiferik ve yüzey işleme teknolojilerinin ve cam yoğunluğunun da önemi vardır. Ama en önemlisi ilk 2 maddedir.

Miyoplarda cam inceltme önerileri nelerdir? Yüksek miyoplar için çerçeve seçimi ne olmalıdır?

  1. Cam numaranız -4’ün altındaysa tüm çerçeveleri kullanabilirsiniz. %35 ya da %45 inceltilmiş camlar işinizi görecektir. Kemik, çerçevesiz, yarım çerçeve yani tüm çerçeve tipleri size uygundur.
  2. Cam numaranız -4’ün üstündeyse ve cam kalınlığından şikayet ediyorsanız, çerçevesiz gözlük seçmemeye dikkat edin. Yarım çerçeve, tam çerçeve ya da kemik gözlükler size uygundur. %45 inceltme ve üstü tercih edilebilir.
  3. Cam numaranız -6’nın üstünde ise kemik çerçeveler ile cam kalınlığını gizleyebilirsiniz. Bu durumda kemik çerçeve + inceltilmiş mineral cam çifti çok çok iyi sonuçlar vermektedir. Belirtmek gerekir ki eski bir teknoloji olmasına rağmen en çok inceltilebilen cam türleri mineral camlardır. Bu camlar aynı zamanda çizilmelere karşı da dayanıklıdır. Ancak kırılmalara karşı titiz kullanılması gerekmektedir.

İnceltme kavramını anlamak önemlidir. % inceltme oranları neye göre hesaplanmaktadır?

  1. Mineral camlarda inceltme oranları %60 inceltmeye kadar çıkabilir. 1.523 inceltilmemiş , 1.6 %30 inceltilmiş , 1.7 %40 inceltilmiş, 1.8 %55 inceltilmiş ve 1.9 %60 inceltilmiş ham madde indeksidir. Piyasadaki en ince camlar mineral camlardır.
  2. Organik camlarda inceltme oranları %65 inceltmeye kadar çıkabilir. Ancak bu 1.5 indekse ait organik cama göre inceltmedir. 1.5 inceltilmemiş, 1.56 %35 inceltilmiş, 1.6 %45 inceltilmiş, 1.67 %55 inceltilmiş ve 1.74 %65 inceltilmiş ham madde indeksidir. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki en inceltilmiş organik cam hiç bir zaman en inceltilmiş mineral camdan daha ince değildir.
  3. Polikarbon camlarda inceltme ya da kalınlaştırma yapılamaz. Tamamı 1.59 indeksinden üretilmektedir ve tümü %40 incedir.
  4. Piyasada trivex, rimless ve pnx gibi farklı malzemeler de mevcuttur. Ancak şimdilik kullanım oranları çok düşüktür. İnceltme oranları da %35-%45 arası değişmektedir. Bu malzemeler daha çok çerçevesiz gözlüklere polikarbon cam dışında sunulabilecek alternatifler arasındadır.

Camın kırma indeksi ne demektir?
Camın kırma indeksi çoğu zaman meslektaşlarımız tarafından yanlış anlatılmaktadır. Sıkıştırılmış cam, preslenmiş malzeme gibi terimler kullanılır. Ancak camın kırma indeksinin ham maddenin yoğunluğu ve hacmiyle aslında hiç bir ilgisi yoktur.
Camın kırma indeksini kısaca açıklayalım. Işığın ortama girerken yatayla yaptığı açıların oranıdır. Işığın ortama girmeden önceki hızının ortama girdikten sonraki hızına oranı da bu bağlantıyı sağlar.
Yani kırma indeksi ne kadar çok olursa, ışık o kadar yavaşlar, kırılma açısı da o kadar artar.

Havanın kırma indeksi 1’dir. Yani hava boş ortam gibi kabul edilebilir. Işık hava ortamda kırılmaz.
Suyun kırma indeksi 1.333’tür.
Pencere camı 1.5’tir.
Elmas 2.42’dir. (En iyi kırıcılardan biridir) Çok pahalı olmasa dünyanın en ince camını elmastan yapmak mümkün olabilirdi.
Gözlük camlarının kırma indeksi ise 1.5 ve 1.9 arası değişmektedir. Tüm inceltme işlemleri bu aralık arasında yapılır.

 

Camlarımı neden inceltmeliyim?
Kalın camlar estetik değildir. Camlar kalınlaştıkça ağırlaşır. Camın içinde oluşacak yansımalar artar, camın kenarlarında görüntü kayıpları artar. Tüm bu sebeplerden camların bazı numaralardan sonra inceltilmesi gerekmektedir.

Ana Menü